Berlin Teknik Üniversitesi’ne Uzanan Bilişim Köprüsü!

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Berlin Teknik Üniversitesi kapsamında düzenlenen Yapay Zeka temalı öğretmen eğitimine katıldığımda değerli hocamız Prof.Dr. Dr. Şahin Albayrakhttps://www.youtube.com/watch?v=EkZeDEyxJ-M ) ile tanışma fırsatı buldum (http://mtegm.meb.gov.tr/www/ogretmenlere-yonelik-yeni-egitim-modeli-hayata-geciyor/icerik/2303). Türkiye’nin farklı illerinden gelen birbirinden değerli meslektaşım ile kendisinin yönettiği Berlin Teknik Üniversitesi’ne bağlı DaI-Labor (http://www.dai-labor.de/en/)’da, iki hafta boyunca, yakın ve uzak gelecek için önemli olacak teknoloji başlıkları ile ilgili eğitim aldık. Kendisinin ve çalışma ekibinin üzerinde çalıştığı birbirinden değerli projeler ile ilgi aldığımız bilgiler her birimize çalıştığımız alanlar ile ilgili farklı kazanımlar sağladı. Hocamızın titizlikle oluşturduğu eğitim programı tüm meslektaşlarımın alanlarındaki bilgi ve becerisine olumlu katkılar sağladı. (http://www.hurriyet.com.tr/avrupa/berlin-teknik-universitesinde-turk-ogretmenlere-veda-toreni-41134400)

Kişisel anlamda teknoloji deneyimimi de paylaşmıştım. (https://www.arzukilitci.com/berlin-technical-university-artifical-intellegence-training-in-germany/).  

Ülkeme döndüğümde aldığım eğitim ve yürütülen projeler ile ilgili öğrencilerime bilgi aktardım. Aktarımımı video ve görsellerle destekledim. Fakat benim için eksikti! Ne kadar anlatsam da, resim ve videolarla desteklesem de eksik olan ‘deneyim’ kelimesinin karşılığıydı! ‘Teknoloji Deneyimi’! Yaşadığım deneyimi imkânlar ölçüsünde öğrencilerimin de yaşayabilmesi benim için önemliydi. Almanya’daki son günümüzde Nuri Bey İstanbul Teknoparkta bulunan ofislerinden bahsetmişti. İstediğimiz zaman ofis ziyaretinde bulunabileceğimizi de ifade etmişti. Heyecan verici ve değerli bir davetti!

Bu güzel davet üzerine Nisan ayında İstanbul Teknopark ziyaretimizi planladık. İstanbul Teknopark ofisindeki programımızda önce öğrencilerimiz hocamızı tanıdı. Sonrasında öğrencilerimiz hocamızın yönetimindeki çalışma ekibinin çalışma alanları olan, endüstri açısından katma değerli, ileri teknolojiler ile ilgili oldukça verimli bir seminer aldı. Seminer veren genç mühendisler de öğrencilerimiz için oldukça güzel bir rol model oldu. Ziyaret dönüşü öğrencilerimin ‘Koridorda yürürken teknoloji yüzüne vuruyor!’ yorumu ziyaretin imkanlar ölçüsünde amacına ulaşmış olması açısından beni ayrıca mutlu etti.

Berlin Teknik Üniversitesi’nden Bilişim Teknolojileri öğrencilerine uzanan teknoloji köprüsünün ve teknoloji deneyiminin mimarlarına öğrencilerim adına da tekrar teşekkür ederim.

Arzu

Nisan 2019

Bir yanıt yazın